Da bi se u javnosti potaknulo bolje shvatanje i rješavanje problema neefikasnog korištenja energije, već osamnaest godina 5. mart se širom svijeta obilježava kao Svjetski dana energetske efikasnosti. Iako se poruke Svjetskog dana energetske efikasnosti iz godine u godinu mijenjaju, njihova suština uvijek je ista – primjenom savremenih tehnologija, edukacijom i podizanjem javne svijesti obezbijediti racionalno upravljanje energetskim resursima.

Energetska efikasnost podrazumijeva  upotrebu manje količine energije za obavljanje istog posla, a da se pri tome ne naruši kvalitet života i rada ljudi. Najčešće mjere koje se poduzimaju radi smanjenja gubitaka energije i povećanja energetske efikasnosti jesu zamjena neobnovljivih energenata obnovljivim, zamjena energetski neefikasnih potrošača efikasnim, bolja izolacija prostora koji se grije, zamjena dotrajale stolarije u prostorima koji se griju, ugradnja mjernih i regulacionih uređaja za potrošače energije.

Bitno je naglasiti da se energetska efikasnost nikako ne smije posmatrati kao štednja energije jer štednja uvijek podrazumijeva određena odricanja, dok efikasna upotreba energije nikada ne narušava uslove rada i življenja ali redovno doprinosi smanjenju gubitaka energije, iscrpljivanja prirodnih resursa i smanjenju negativnih uticaja na okolinu.

I dok razvijene evropske države i regije ulažu ogromna finansijska sredstva u projekte podizanja energetske efikasnosti javnih objekata, BiH i Hercegovačko-neretvanski kanton/ županija čine tek pionirske korake u ovoj oblasti. Stoga je 5. mart odnosno Svjetski dan energetske efikasnosti prilika da uputimo apel javnim institucijama, kao najvećim potrošačima energije, ali i svim građanima da edukacijom, podizanjem svijesti i promjenom načina ponašanja, daju svoj doprinos racionalnom upravljanju energetskim resursima, zaštiti okoliša a u konačnici i smanjenu godišnjih finansijskih izdataka za energente.